CENTRUM KULTURY WROCŁAW-ZACHÓD

zostało powołane do życia w październiku 2002 roku, od początku stawiając sobie za cel aktywizację i integrację lokalnej społeczności poprzez edukację kulturalną, animację społeczno-kulturalną oraz promocję zjawisk artystycznych. Chcąc zapewnić równy dostęp do kultury wszystkim, bez względu na wiek, zasobność, ograniczenia fizyczne czy umysłowe rozpoczęliśmy działania programowe.

Już rok później, w 2003 zainicjowaliśmy projekt „Drzwi otwarte – integracja” mający na celu integrację niepełnosprawnych dzieci i młodzieży ze zdrowymi rówieśnikami. Wspólna praca artystyczna przy spektaklach i filmie zaowocowała kolejnymi projektami realizowanymi przez następne dwa lata.

W 2008 roku po raz czwarty zrealizowaliśmy projekt „Drzwi otwarte – integracja”, podczas których dzieci i młodzież wspólnie realizowały zadania w formie warsztatów z dziedziny muzyki, teatru, plastyki, tańca i scenografii. Zakończeniem projektu była konferencja „Integracja wczoraj dziś i jutro - postęp procesu integracyjnego w Polsce", w której udział wzięły osoby zajmujące się problematyką osób niepełnosprawnych oraz autorytety aktywnie działające na rzecz integracji w Polsce.

Kiedy pojawił się pomysł na projekcje filmowe z audiodeskrypcją, mieliśmy już za sobą doświadczenie w organizowaniu działań animacyjnych i integracyjnych dla osób niepełnosprawnych.

W marcu 2011 roku zorganizowaliśmy pierwszą projekcję z auiodeskrypcją – był to przedpremierowy pokaz filmu Macieja Ślesickiego „Trzy minuty. 21:37”. W ten sposób staliśmy się pierwszą i jak dotąd jedyną instytucją na Dolnym Śląsku, która organizuje projekcje filmowe skierowane do osób niewidomych.

Następnie w maju zaprezentowaliśmy nasz drugi film - „Mała Matura 1947” Janusza Majewskiego, połączony ze spotkaniem z reżyserem.

Nasze pierwsze projekcje z audiodeskrypcją zawdzięczamy nawiązaniu współpracy z instytucjami i organizacjami, które również podejmują działania promujące tą technikę. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Wrocław i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zakupiliśmy wyposażenie niezbędne do organizacji projekcji z audiodeskrypcją.

We wrześniu 2011 roku rozpoczęliśmy projekt „Drzwi otwarte - integracja", tym razem pod hasłem "Otwórzmy kina". Działania skierowane były do dzieci i młodzieży niewidomej oraz widzącej, które w ramach warsztatów animacji filmowej, tworzyły swoje własne filmy w różnych technikach animacji pod okiem specjalistów w tej dziedzinie sztuki.

W tym okresie prezentowaliśmy również w naszym kinie filmy wzbogacone o audiodeskrypcję: „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Podsumowaniem projektu była konferencja "Wykluczeni z kina", podczas której poruszyliśmy temat audiodeskrypcji – jej funkcjonowania w Polsce i Europie, sposobów tworzenia skryptów oraz problemu dostępu osób niewidomych do kultury.


Bieżący rok rozpoczęliśmy dwoma projekcjami z audiodekskrypcją, prezentując „Rewers” Borysa Lankosza oraz „1920 Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana. W lutym prezentowaliśmy „Dzień Świra” Marka Koterskiego oraz nasz pierwszy spektakl z audiodeskrypcją przygotowany przez działający przy Centrum Kultury Wrocław-Zachód Teatr Piąta Ściana „W strasznym Dworku” na podstawie sztuki Witkacego.

W marcu 2011 rozpoczęliśmy projekt „Wykluczeni z kultury”, którego celem jest promocja audiodeskrypcji poprzez podejmowanie różnorodnych działań.

PROJEKT „WYKLUCZENI Z KULTURY”